Rekordowa liczba zwiedzających [dane]

Edycja 2017 największych kontraktacji meblowych w Europie Środkowo-Wschodniej, które odbyły się w Poznaniu od 14 do 17 marca, potwierdziła wyjątkową rolę targów MEBLE POLSKA, jako jednego z najskuteczniejszych narzędzi promocji eksportu polskiej produkcji meblowej. Coraz częściej wydarzenie to zaliczane jest do elitarnego grona najważniejszych imprez targowych branży meblowej w Europie.

  • 21.168 profesjonalnych zwiedzających – wzrost o 4,2 proc.
  • kupcy meblowi z 53 krajów
  • 33 proc. zwiedzających z zagranicy
  • 300 firm i marek
  • 45.000 mkw powierzchni ekspozycyjnej

Co trzeci zwiedzający z zagranicy

W tegorocznych targach uczestniczyło 24.226 osób, w tym aż 21.168 profesjonalnych zwiedzających, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2016 o 4,2 proc. Z ofertą wystawców MEBLE POLSKA 2017 zapoznali się hurtowi dystrybutorzy mebli i przedstawiciele sieci salonów meblowych z 53 krajów a udział zwiedzających z zagranicy wyniósł 33 proc. Tak liczna obecność zagranicznych handlowców na poznańskich targach jest wynikiem trwającej od kilku lat intensywnej kampanii promocyjnej i informacyjnej prowadzonej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie na rynkach kluczowych dla eksportu polskich mebli. To także efekt zmian w formule targów zapoczątkowanych w 2010 r., od kiedy MEBLE POLSKA mają ściśle biznesowy, kontraktacyjny charakter.

- Przyjechałem do Poznania po kilku latach przerwy i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem pracy, jaką wykonał dyrektor targów MEBLE POLSKA Józef Szyszka i jego zespół. To impreza naprawdę na najwyższym poziomie, porównywalnym do targów w Mediolanie czy Kolonii – mówił w rozmowie z MTP TV redaktor naczelny niemieckiego magazynu branży meblowej „Möbel Kultur” Sascha Tapken. Jak podkreślał, na targach czuł się jak u siebie, ponieważ na każdym kroku spotykał znajomych przedstawicieli niemieckiej branży meblowej. Rzeczywiście wśród zagranicznych zwiedzających Niemcy stanowią zdecydowanie najliczniejszą grupę (18,4 proc.). Liczba kupców meblowych z Niemiec wzrosła w tym roku aż o 31,5%. Targi odwiedzili przedstawiciele wszystkich najważniejszych niemieckich grup zakupowych i sieci handlowych (m. in. Bega, Begros, Garant, Home24, Kika/Leiner, Multi-Möbel, EMV, Möbelix, Poco, Porta, Roller, XXXLutz).

Ominąć pośredników

Poza Niemcami wśród zagranicznych zwiedzających najliczniej reprezentowani byli handlowcy z Wielkiej Brytanii, Czech, Litwy, Holandii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Spore grupy  kupców meblowych przyjechały także z Rumunii, Estonii, Rosji, Włoch, Belgii, Białorusi i Hiszpanii. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta na targach w Poznaniu, a często nawet w Polsce. Tak było w przypadku Davida Parresa z hiszpańskiej sieci salonów meblowych Tiendas Anticrisis El Castor. Firma dotychczas kupowała polskie meble wyłącznie przez pośredników a celem wizyty jej przedstawicieli w Poznaniu było pozyskanie bezpośrednich dostawców. - Jesteśmy szczerze zaskoczeni wielkością poznańskich targów meblowych. Nie spodziewaliśmy się, że są aż tak duże. Wcześniej dokonywaliśmy zakupów w Niemczech, mając świadomością, że duża część produktów pochodzi z Polski. Dlatego też postanowiliśmy bezpośrednio poznać tych dostawców oraz rozeznać sytuację na polskim rynku, by nie bazować tylko na informacjach od niemieckich pośredników – wyjaśniał w rozmowie z MTP TV David Parres.

wykres_2.png

Nowe rynki, nowe perspektywy

Spory wzrost liczby zwiedzających nie dotyczy tylko gości z Niemiec. W porównaniu z rokiem 2016 znacznie więcej handlowców przyjechało także z (kolejność alfabetyczna): Estonii, Finlandii, Grecji, Irlandii, Izraela, Malty, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Węgier i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. – Z naszej perspektywy ogromnie ważne jest to, że struktura zwiedzających targi MEBLE POLSKA z roku na rok wzbogaca się o kupców z nowych rynków. Dzięki temu przed naszymi wystawcami otwierają się całkiem nowe perspektywy rozwoju eksportu – mówi dyrektor targów MEBLE POLSKA Józef Szyszka. W tym roku po raz pierwszy do Poznania przyjechali handlowcy z Arabii Saudyjskiej, Cypru, Egiptu, Kosowa, Indii, Indonezji, Liechtensteinu, Mauritiusu i Peru. - Dużo słyszeliśmy o Polsce, dlatego w tym roku postanowiliśmy tu przyjechać i na własne oczy zobaczyć prezentowaną ofertę. Zaskoczyła mnie jej duża różnorodność. Szukaliśmy zestawów do sypialni, kompletów wypoczynkowych oraz mebli kuchennych, i udało nam się je znaleźć. Dotarliśmy do pięciu głównych dostawców a teraz musimy dokonać wyboru – mówi Mousheerl Maharaullee z sieci salonów TFP International, która sprzedaje importowane meble na Mauritiusie i w Australii. Jak podkreśla, klienci kojarzą meble wyprodukowane w Polsce z wysoką jakością. - Ceny są nieco wyższe niż w Chinach, ale sądzę, że będą się dobrze sprzedawać – wyjaśnia Mousheerl Maharaullee.

Rekordowa edycja w XXI wieku

Wielu uczestników targów MEBLE POLSKA 2017 zgodnie ocenia, że była to najlepsza edycja tego wydarzenia w XXI wieku. Sukces targów w 2016 r. sprawił, że do udziału zgłosiło się tym razem wiele nowych firm, a spora część dotychczasowych wystawców zdecydowała się pokazać na targach jeszcze szerszy asortyment mebli i zwiększyła w tym celu powierzchnię stoisk. Ekspozycja około 300 firm i marek zajęła 9 pawilonów o łącznej powierzchni 45.000 mkw. Oprócz polskich firm podczas targów swoją ofertę zaprezentowali także producenci mebli z Białorusi, Bułgarii, Chin. Estonii, Irlandii, Litwy, Rosji, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Największe stoisko (1300 mkw) przygotowała firma Black Red White, która powróciła do grona wystawców MEBLE POLSKA po kilku latach przerwy. - Widziałyśmy na targach w Poznaniu bardzo dużo interesujących produktów naprawdę wysokiej jakości. Rynek francuski wprawdzie dopiero otwiera się na producentów z Polski, jednak myślę, że jest to bardzo dobry kierunek rozwoju – mówi Emilie Blanchet, redaktor naczelna najważniejszego pisma branży meblarskiej we Francji „Le courrier du meuble et de l'habitat". Część ekspozycji prezentowana była w ramach zamkniętych przestrzeni (tzw. secret rooms) przeznaczonych dla kluczowych kupców, dysponujących największymi budżetami zakupowymi.

Kompleksowo o dizajnie i wyposażeniu wnętrz

Tak jak w roku ubiegłym targom Meble Polska 2017 towarzyszyły Targi Wnętrz Home Decor o podobnym, kontraktacyjnym profilu oraz wydarzenie dedykowane wzornictwu przemysłowemu arena DESIGN, podczas którego odbywają się wykłady światowych gwiazd wzornictwa i projektowania. Tym razem gościem specjalnymi areny Design była Nipa Doshi, współzałożycielka hindusko-szkockiego studia Doshi & Levien. Magazyn Elle Decor uznał ich za najlepszych designerów 2015 roku. W ramach całego bloku targów swoją ofertę przedstawiło łącznie 500 firm i marek na powierzchni 63.500 mkw.

collage21.jpg

===============================================================

Kolejna edycja targów MEBLE POLSKA odbędzie się od 6 do 9 marca 2018 r. w Poznaniu.

Wstecz

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact